Kripto paralar internet üzerinden alınıp satılan, herhangi bir fiziksel karşılığı olmayan dijital değerlerdir. Blockchain yolu ile zincirlenirler ve gizlenirler. Bu şekilde güvence altına alınmış haldedirler. Kripto paralar hiçbir şekilde takip edilemez kriptografi sayesinde tamamen gizli şekilde tutulurlar. Ayrıca kripto paraların hacklenmesi durumu da neredeyse olanaksızdır kriptografi adı verilen bu sistem ile kripto verileri birçok sisteme dağıtılır ve hacklenmesi için tüm bu sistemlerin ele geçirilmesi gereklidir. Bu ise günümüz şartlarında neredeyse imkânsız durumdadır. Bir paranın kripto para sayılabilmesi için başlıca şu özellikleri taşıması gerekmektedir: Merkeziyetsizlik, işlem ve sahip kayıtları, yeni arz oluşturma kuralları, sahipliğinin kripto araçları ile yalnızca sahibi tarafından ilan edilebilmesi, paranın yalnız sahibinin emri ile el değiştirebilmesi, aynı anda aynı kripyo para üzerinde birden çok işlem yapılırsa sadece bir işlemin gerşekleşmesi.

Kripto Paranın Tarihçesi

Kripto para geçmişten günümüze pek çok farklı kişi ile ve pek çok coğrafyada çıkış yapmıştır. Bu çıkışlardan ilki bin dokuz yüz seksen üç yılında Amerika’da David Chaum’un E-cash projesi ile gerçekleşmiştir. David Chaum bu projenin ardından birçok projeye daha imza atmıştır. Ancak tüm bu projeler yeterince ilgi görmemiştir. Günümüzde en popüler ve en değerli kriptolardan biri olan Bitcoin ise iki bin dokuz yılında Satoshi Nakamota adında kimliği belirsiz kişi veya bir grup tarafından ortaya atılmıştır. Başlarda pek ilgi görmeyen Bitcoin, son yıllarda altmış bin doların üzerine kadar çıkmıştır. Günümüzde ise bir Bitcoin otuz beş bin dolar civarındadır. Bitcoinden sonra Ethereum, Shiba, Doge gibi pek çok coin daha piyasaya sürülmüştür.

En Değerli Kripto paralar

1-Bitcoin: olan Bitcoin iki bin dokuz yılında Satoshi Nakamota adında kimliği belirsiz kişi veya bir grup tarafından ortaya atılmıştır. Başlarda pek ilgi görmeyen Bitcoin, son yıllarda altmış bin doların üzerine kadar çıkmıştır. Günümüzde ise bir Bitcoin otuz beş bin dolar civarındadır

2-Ethereum: Bitcoin’den sonra en büyük piyasa değerine sahip olan kripto paradır. İlk olarak iki bin on beş yılında ortaya çıkan Ethereum günümüzde iki bin beş yüz dolar civarındadır.

3-BNB3BNB: En değerli üçüncü kripto para olan BNB3BNB günümüzde dört yüz dolar civarındadır.