Deprem anında öncelikli olarak hayatta kalma ve yaralanmayı önlemek için gereken adımlar bulunmaktadır. Bunlar şunlardır:

  1. Güvenli bir yerde olun: Deprem sırasında en güvenli yer, bir masa, bir kapı eşiği veya bir duvarın altıdır.
  2. İçerideyken evinizin dışındaki herhangi bir yerde olmayın: Açık havada bulunmak, duvar ve çatı kırılmalarından kaynaklanabilecek yaralanmaların riskini artırır.
  3. Mobilyalardan uzak durun: Deprem sırasında mobilyalar devrilme riski taşır ve yaralanma nedeni olabilir.
  4. Etrafınızdaki nesneleri dikkatli inceleyin: Deprem sırasında çatı kırılmaları, cam kırılmaları, duvar çatlamaları gibi nesneler insanları yaralayabilir.
  5. Acil çıkış yollarını tanıyın: Deprem sırasında evinizin güvenli bir yerinde bulunmanız halinde de, acil durumlarda çıkış yolunu tanımanız gerekir.
  6. Acil durumlar için bir yardım çantası hazırlayın: Deprem sonrası acil durumlar için su, ilaç, ilk yardım malzemeleri, pille çalışan bir el feneri gibi nesnelerin bulunduğu bir yardım çantası hazırlamanız faydalı olabilir.
  7. Sosyal medya ve diğer iletişim kanallarını kullanın: Deprem sonrası arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle iletişim kurmak için sosyal medya ve diğer iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.
  8. Afet sonrası evinizin güvenli olup olmadığını inceleyin: Deprem sonrası evinizin güvenli olup olmadığını anlamak için duvar ve çatı kırılmaları, cam kırılmaları gibi nesneleri inceleyin. Eğer güvenli değilse, başka bir yere gitmelisiniz.

Bu adımlar, deprem anında hayatta kalma ve yaralanmayı önlemede faydalı olabilir