Kitap, insanlar için en gerekli şeylerden biridir. İnsana huzur veren, görüşünü açan şeylerin en başında gelir kitaplar. Bu yüzden okuyucuyu memnun etmek ve bilgilendirmek, ufkunu genişletmek için yazan kişinin, yazacağı konu veya olay hakkında çokça bilgiye, deneyime veya hayal gücüne ihtiyacı vardır. Kitap yazmak isteyen kişinin, kitap yazacak kadar yeterli seviyeye ve belirlediği konu hakkında kendini geliştirmiş olması gereken en önemli şartlardandır.

Eğer kitap yazmayı seviyorsanız ve kitabınızı insanlarla paylaşmak istiyorsanız, daha önceden internet tarayıcınızı açıp “Kitap nasıl bastırılır?” şeklinde ufak ya da detaylı bir araştırma yapmış olabilirsiniz. Bundan 100 sene öncesine kadar kitap bastırmak daha zordu diyebiliriz fakat şuan ki dönemde “destekli yayıncılık” diye adlandırılan olay ile kitap yayınlamak daha kolay gerçekleştirilebiliyor. Eskiden yazdığınız kitabı ne kadar beğenirseniz beğenin ya da ne kadar güzel yazsanız da editör veya yayınevi tarafından kitabınız beğenilmediği sürece kitabınızı yayınlamanız mümkün değildi. Destekli yayıncılığın asıl mantığı ise yazarın yayınevine bir miktar para ödeyerek kitabını yayınlamasına yardımcı olmasıdır.

Kitap nasıl bastırılabilir?

Yayınevlerinin çoğunluğu kitap nasıl bastırılır sorusuna karşılık olarak kendilerine yazdığınız kitabı göndermelerini söylemektedirler. Ancak yazdığınız kitapta yayınevi tarafından yazım dili veya yazdığınız konu beğenilmediği takdirde kitabınızın basımı yayınevi tarafından reddedilebilir. Bu nedenlerden dolayı destekli yayıncılık amatör yazarlar veya ilk kez kitap yayınlamak isteyenler için en iyi çözümlerden biri olmuştur.

Destekli yayıncılıkta yukarıda belirttiğim gibi belli bir miktarda yayınevine ücret ödersiniz. Eğer tanınmamış ve yazarlık kariyeriniz daha yeni başlamış ise kitap bastırmak için size sunulan şartlar pekiyi olmayabilir. Bundan dolayı ilk kez kitap bastıracaksanız destekli yayıncılık yolunu tercih etmenizi öneririm. Yayınlanan kitabınızdan alacağınız ücretler, basım adedi, nerelere gönderileceği yayınevinin paketlerinde bulunmaktadır. Eğer destekli yayıncılık yapmak istemiyorsanız, kitabınızı yayınlamanız için çok uzun süre ve büyük emek gerekebilir. Bildiğiniz üzere bu yıllarda yayınladıkları kitaplarla büyük kitlelere hitap eden yazarların ilk kitaplarını yayınlama süreçleri çok zorlu olmuştur ve çok kez reddedilmişlerdir.

Kitap Yazarak Para Kazan

Kitabınızı yazdınız ve para kazanmak mı istiyorsunuz? Eğer kitabınızı yazdıysanız ve bu kitaptan para kazanmak istiyorsanız çok fazla kitap satmanız gerekmektedir. İlk kez kitap çıkarıyorsanız ve belirttiğim gibi hiç tanınmamış bir yazarsanız kitabınızın fiyatını düşük seviyelerde yayınlamanız sizin için faydalı olacaktır ve kitlenizi genişletmenize yardımcı olabilir.

Kitap yazarak para kazanmak isteyenler için uzun zaman önemlidir. Çoğu yazarlar tanındıktan sonra ve geniş kitlelere hitap ettikleri zaman para kazanmışlardır.