motivasyonYoğun iş hayatında günden güne yorulan ve verimliliğini kaybeden çalışanların en büyük sorunlarından bir tanesi de motivasyon eksikliği. Siz de ofis ortamında yapacağınız birkaç küçük değişiklik sayesinde motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

 

İş Hayatında Motivasyon Arttırma Yöntemleri

Çalıştığınız ortamda motivasyonunuzu arttırmak istiyorsanız, öncelikle yaptığınız işi sevmeniz gerekiyor. Yaptığınız işte her noktayı sevmeseniz de, işinizin sizi mutlu eden noktalarını keşfetmen ve buna yoğunlaşmak gün içerisinde motivasyonunuzu arttıracaktır.

Çalışma ortamında motivasyonu etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de ikili çatışmalardır. Üst ya da alt departmanınızda sorun yaşadığınız kişiler sizin gün içerisinde motivasyonunuzu azaltacak ve buna bağlı olarak da verimliliğinizi düşürecektir. Bu yüzden sorunlarınızı konuşarak halletmeniz ve arkadaş ilişkilerinizi düzeltmeniz gerekiyor.

Motivasyon arttırmanın bir diğer yolu da müzik dinlemektir. Ancak sözlü müzikler sizin dikkatinizi dağıtacağı için iş ortamında sözsüz müzikler dinlemeniz daha iyi olacaktır.

İş ortamında masa başında yapmanız gereken işler dışında birkaç dakikayı kendinize ayırmanız, zihninizi boşaltmanıza yardımcı olacaktır. İnternette sevdiğiniz siteleri gezebilir ya da spor hareketleri yapabilirsiniz.

Yaptığınız işi tamamladıktan sonra hemen bir yenisine geçmek, bir süre sonra psikolojik olarak taşmanıza neden olacaktır. Bu yüzden bir işi tamamladıktan sonra önce birkaç dakika durup kendinizi takdir etmeniz gerekiyor. Bir işi tamamladıktan sonra kendinizi takdir etmemeniz, zamanla mutsuz olmanızı sağlayacaktır.

Şirket içerisinde sadece iş ile ilgilenmek içinizin daralmasına ve iş hayatınızın monotonlaşmasına neden olacaktır. Bu yüzden öğlen yemeklerinde iş arkadaşlarınızla farklı sohbet ortamları oluşturarak dikkatinizi dağıtabilirsiniz.